2017-05-17

Ile będą kosztować nowe kasy fiskalne?

Nowe przepisy w sprawie kas rejestrujących, które mają wejść w życie na początku 2018 roku, wprowadzą do obrotu urządzenia działające online. Będą to modele z dodatkowymi funkcjonalnościami, pozwalające m.in. na transmisję danych do serwerów Ministerstwa Finansów. Pytanie jednak, jak nowe rozwiązania technologiczne wpłyną na ceny kas rejestrujących? Pisząc wprost, czy urządzenia online będą droższe od modeli produkowanych obecnie?

 

DODATKOWE FUNKCJE KAS ONLINE
 

W niedalekiej przyszłości kasy fiskalne staną się znacznie bardziej wszechstronnymi urządzeniami. Nie tylko będą stale współpracowały z centralnym repozytorium MF, ale także zagwarantują wymianę danych z terminalami płatniczymi oraz wystawianie paragonów w formie elektronicznej. Co więcej, kasy online zostaną wyposażone w pamięć chronioną, moduł kryptograficzny (w standardzie TPM 2.0 lub wyższym), pamięć fiskalną o dużo większej pojemności czy technologię NFC. Niewykluczone więc, że nowe urządzenia rejestrujące będą po prostu droższe w produkcji. A jak wiadomo, od 2018 roku na rynek zaczną trafiać wyłącznie modele o omówionej przed chwilą funkcjonalności.


KTO KUPI NOWE URZĄDZENIA FISKALNE?
 

Od przyszłego roku do zakupu kas online będą zobligowane nie tylko te firmy, które przekroczą limit obrotu bądź świadczą usługi uniemożliwiające skorzystanie z jakichkolwiek zwolnień. Warto przypomnieć, że nowe Rozporządzenie ustanowi również obowiązek wymiany dotychczasowych urządzeń fiskalnych. Zgodnie z projektem wspomnianych regulacji prawnych, model działający w trybie online będzie trzeba wdrożyć wtedy, gdy skończy się homologacja kasy stosowanej obecnie. Niekiedy konieczność ta wystąpi dopiero w 2019 lub 2020 roku. W związku z tym, proces wymiany technologii sprzedaży ma przebiegać stopniowo. Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorcy i tak w końcu będą musieli zapłacić za nowe urządzenia.


CZY CENA KASY ONLINE BĘDZIE WYŻSZA?
 

Biorąc pod uwagę fakt, że nowe kasy rejestrujące zyskają dodatkowe rozwiązania technologiczne, można przypuszczać, iż ceny tych urządzeń wzrosną. Nie powinna to być wysoka podwyżka, a raczej koszt zwiększony o 100 lub 200 zł. Niewykluczone również, że w przypadku niektórych urządzeń producentom uda się zachować obecne ceny. Wszystko w tej sprawie wyjaśni się zapewne wtedy, gdy opublikowane zostanie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, zaś na rynek trafią kasy fiskalne online.


ULGI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
 

Zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, część wydatku na nową kasę fiskalną będzie można odzyskać. W jaki sposób? Po pierwsze, przedsiębiorcy mają być zachęcani do wcześniejszej wymiany „starych” urządzeń rejestrujących. W praktyce ma to polegać na tym, że jeżeli podatnik zdecyduje się zakupić kasę online jeszcze zanim wygaśnie homologacja modelu używanego dotychczas, będzie mógł skorzystać z odpowiedniej ulgi. Wyniesie ona do 90% zapłaconej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł. Ponadto, realny koszt nowego urządzenia fiskalnego będzie niższy także dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero w przyszłości rozpoczną prowadzenie ewidencji. Wspomniana grupa podatników skorzysta z refundacji obowiązującej przy zakupie pierwszej kasy rejestrującej.