2017-05-17

Nowe dokumenty elektroniczne. Czym będą E-PARAGONY fiskalne?

Wystawianie paragonów fiskalnych to jeden z podstawowych obowiązków, który wynika ze stosowania kasy bądź drukarki rejestrującej. Dokumenty tego typu należy wydawać klientom po przyjęciu zapłaty za produkt lub usługę. Przedsiębiorcy w większości przypadków zdają sobie sprawę z wspomnianego obowiązku. Niemniej, nie każdy podatnik wie o tym, że od przyszłego roku do obiegu wejdą również elektroniczne paragony fiskalne.

 

CYFRYZACJA PARAGONÓW OD 2018 ROKU
 

Jak powszechnie wiadomo, już za kilka miesięcy w Polsce zostanie ustanowiony nowy system fiskalizacji. Będzie to nowatorskie rozwiązanie prawne i technologiczne, które wprowadzi na rynek tzw. kasy rejestrujące online. A to nie jedyna zmiana… Urządzenia produkowane od 2018 roku umożliwią bowiem realizowanie i wysyłanie dokumentów w formie elektronicznej, m.in. e-paragonów fiskalnych (na życzenie klientów). Czym będą się charakteryzowały wspomniane dowody sprzedaży?

Paragony elektroniczne będą zawierały wszystkie najważniejsze informacje o zarejestrowanej sprzedaży, m.in. NIP podatnika, kolejny numer dokumentu, nazwę towaru lub usługi, cenę, kwoty podatku w poszczególnych stawkach czy logo fiskalne. Innymi słowy, istotne dane, które dziś są umieszczane na papierowych dowodach sprzedaży – wystawianych przez kasy i drukarki rejestrujące. Co ciekawe, na e-paragonach znajdzie się również specjalny kod. Pozwoli on konsumentom na uzyskanie dodatkowych informacji o kupionych produktach lub wykonanych usługach.


CO Z PAPIEROWYMI DOKUMENTAMI FISKALNYMI?
 

Wprowadzenie do obiegu e-paragonów fiskalnych jest jednym z podstawowych założeń nowego systemu kas rejestrujących. Cyfryzacja wspomnianych dokumentów ma się przyczynić m.in. do unowocześnienia obrotu gospodarczego. Nie oznacza to jednak, że z użytku wyjdą dotychczasowe paragony fiskalne. Kasy online również pozwolą na drukowanie papierowych dowodów sprzedaży. Co więcej, będą to „podstawowe” paragony emitowane przez urządzenie rejestrujące. Obowiązek zrealizowania elektronicznego dokumentu fiskalnego wystąpi bowiem dopiero wtedy, gdy klient o to poprosi.


REZULTATY ZMIAN W PRZEPISACH FISKALNYCH
 

Dostosowanie polskiego systemu fiskalizacji do ogólnego postępu technicznego, który można zauważyć w wielu obszarach gospodarki, nie będzie jedynym rezultatem zmian w przepisach. A przyczynią się do tego m.in. elektroniczne paragony. Ustawodawca przewiduje bowiem, że pojawienie się cyfrowych dokumentów fiskalnych wpłynie na zmniejszenie tzw. szarej strefy. Ponadto, nowe regulacje spowodują, że w przyszłości konsumenci nie będą musieli przechowywać papierowych wydruków. Do skorzystania z prawa do reklamacji lub zwrotu wystarczający będzie e-paragon, który kasa fiskalna online wyśle na adres e-mail konsumenta (za pośrednictwem systemu dystrybucji tych dokumentów).